Witamy Browar Spółdzielczy i Fundację Być Razem w Portfolio NESsT!

Spółdzielnia Socjalna Dalba z Pucka prowadzi pierwszy w Polsce i szósty na świecie browar spółdzielczy, w którym zatrudnienie znajdują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Natomiast Fundacja Być Razem z Cieszyna oferuje osobom zagrożonym marginalizacją szkolenia zawodowe i pracę w pralni, stolarni oraz kuchni. Obydwa przedsiębiorstwa społeczne zostały zaproszone do portfolio NESsT w ramach programu NESsT Empowers. Bardzo cieszymy się na tę współpracę!  

Celem programu NESsT Empowers jest wsparcie, w tym inwestycja, w przedsiębiorstwa społeczne, które szkolą osoby z grup marginalizowanych do pracy w najszybciej rozwijających się branżach. Dzięki szkoleniom uzupełniającym ich umiejętności miękkie oraz twarde kwalifikacje zawodowe, osoby te otwierają się na otoczenie i zyskują pewność siebie, dzięki czemu są w stanie lepiej funkcjonować w społeczeństwie i na rynku pracy.  

W efekcie ogłoszonego na początku roku naboru przedsiębiorstw społecznych do portfolio, NESsT otrzymał ponad 20 aplikacji od bardzo rożnych biznesów społecznych z całego kraju. Wśród najciekawszych znalazło się przedsiębiorstwo społeczne oferujące nasiona łąk kwietnych, firma wytwarzająca tradycyjne sery, fundacja rozwijająca ofertę usług kurierów rowerowych, szkoła programowania czy zakład barberski. Biznesy te włączają w grono swych pracowników i szkolonych podopiecznych osoby z niepełnosprawnościami, młodzież zagrożoną marginalizacją, byłych więźniów i wiele innych grup napotykających szczególne trudności w dostępie do godnych miejsc pracy.

Zespół NESsT przeprowadził wywiady z aplikantami, a wielu z nich także odwiedził. Z wszystkich kandydatów wyłonione zostały przedsiębiorstwa w najwyższym stopniu spełniające wymogi programu NESsT Empowers. Kluczowymi aspektami ocenianymi przez zespół NESsT był etap rozwoju biznesu, gotowość inwestycyjna, historyczne i prognozowane rezultaty finansowe, generowany wpływ społeczny czy zespół zarządzający przedsiębiorstwem.

Najwyżej ocenione Spółdzielnia Socjalna Dalba oraz Fundacja Być Razem, które na koniec czerwca otrzymały zaproszenie do portfolio NESsT, łącznie zatrudniają 42 osoby z grup zagrożonych marginalizacją, a w realizowanych przez nie szkoleniach zawodowych udział wzięło tylko w zeszłym roku ponad 80 osób. 

4.png

Produkowane przez Dalbę piwa, które zyskują uznanie na międzynarodowych festiwalach, sprzedawane są pod marką Browaru Spółdzielczego w hurtowniach, sklepach i pubach wyspecjalizowanych w piwie rzemieślniczym. Jednym z takich miejsc jest prowadzony przez samą Spółdzielnię Pub w Gdańsku, gdzie także szkolenie zawodowe i zatrudnienie znajdują osoby z niepełnosprawnościami. Agnieszka Dejna i Janusz Golisowicz, którzy stoją za sukcesem przedsiębiorstwa społecznego, jako zapaleni nurkowie wprowadzili immersioterapię, czyli nurkowanie o charakterze rehabilitacyjnym i terapeutycznym, do stałego programu pracy z beneficjentami. 

Dzięki zaangażowaniu pokazujemy, że niepełnosprawność intelektualna nie wyklucza, a sport ekstremalny jakim jest nurkowanie, można dostosować do potrzeb każdego człowieka. Może nie tylko dawać zabawę, ale również być terapeutycznym działaniem człowieka wpływając na jego rozwój fizyczny, społeczny, poznawczy i językowy - Agnieszka Dejna, Pełnomocniczka Zarządu Dalby.
3.png

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, także stara się w jak najwyższym stopniu dostosować programy edukacyjne i tworzone miejsca pracy do potrzeb osób z grup marginalizowanych. Wielobranżowy charakter przedsiębiorstwa, które prowadzi zarówno warsztat stolarki, gdzie powstają między innymi drewniane cuda marki Well Done, pralnię świadczącą usługi na rzecz licznych w regionie hoteli i uzdrowisk, oraz Bistro na Wałowej, dają możliwość zyskania różnorodnych kwalifikacji zawodowych. 

Jesteśmy przekonani, że praca jako jedna z najwyższych wartości w życiu człowieka prowadzi do skutecznej, pozytywnej zmiany w bardzo wielu obszarach. Obecne przedsiębiorstwo społeczne jest "domknięciem" naszej ponad 20 letniej pracy nad procesem wychodzenia ludzi: z bezdomności, uzależnień, bierności zawodowej, czy poczucia odrzucenia - Laura Andrukiewicz, Managerka Marki w Fundacji.

Spośród wszystkich świetnych aplikantów, NESsT dodatkowo szczególnie wyróżnił warszawską kawiarnię Życie jest fajne. W tym niezwykłym miejscu dorosłe osoby z autyzmem zyskują zatrudnienie i są przygotowywane do wejścia na otwarty rynek pracy. NESsT wraz z firmą Fossil planuje realizację cyklu szkoleń dla pracowników kawiarni, które służyć mają wzmocnieniu umiejętności miękkich zespołu.

NESsT z przyjemnością rozpoczyna współpracę z tymi przedsiębiorstwami społecznymi, decydując się na wsparcie ich rozwoju, w ramach programu NESsT Empowers. Realizacja inicjatywy w Polsce możliwa jest dzięki naszym partnerom, w tym J.P. Morgan, Credit Suisse, BNY Mellon, PwC, Fossil oraz Sage.

Więcej informacji o przedsiębiorstwach społecznych oraz naszej współpracy znajdziesz na facebooku oraz już niebawem na naszej stronie internetowej.