Fundacja Eko Bielska Kraina - Stawiamy na tradycję, ekologię i wysoką jakość!

Fundacja Eko Bielska Kraina uruchomiła internetową giełdę sprzedaży produktów rybackich i rolnych, skierowaną do klientów z województwa Śląskiego. Powołane przez Fundację przedsiębiorstwo społeczne, mieszkańcom całej Polski, oferuje także wycieczki turystyczne po Bielskiej Krainie. W ten sposób drobni rolnicyi rybacy, stowarzyszeni w Lokalnej Grupie Rybackiej Bielska Kraina postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Bielska Kraina jest jednym z pierwszych polskich przedsiębiorstw społecznych, objętym programem inkubacji NESsT.

Co znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa? Do kogo jest kierowana?

Barbara Stepek, Bielska Kraina: Za pośrednictwem strony internetowej ekobielskakraina.pl kupić można świeże i ekologiczne produkty rolne i rybackie od producentów z rejonu Beskidu Śląskiego i okolic. Są to przede wszystkim ryby, warzywa, owoce, jaja, soki i chleby. Z powodów logistycznych, w pierwszej fazie rozwoju przedsiębiorstwa, ofertę produktów rolnych i rybackich kierujemy do mieszkańców województwa śląskiego – w przyszłości planujemy dotrzeć do klientów z całej Polski.

Karolina Lorek, Bielska Kraina: Jednak produkty rybackie i rolne to nie wszystko. Przedsiębiorstwo oferuje także usługi turystyczne. Beskid Śląski i okolice to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych i kulturowych. Nasz region charakteryzują urozmaicone tereny, pełne rzek i lasów. To miejsce o żywej kulturze różnych grup etnicznych i ciekawych atrakcjach punktowych – dwory i pałace z założeniami parkowymi, obiekty poprzemysłowe i techniczne oraz zabytkowe kościoły.

Malwina Kleszcz, Bielska Kraina: Chcemy też promować unikalne smaki Bielskiej Krainy. Zawarliśmy porozumienia z gospodarstwami rybackimi, agroturystycznymi, które w swojej ofercie mają możliwość przygotowania tradycyjnego poczęstunku na bazie produktów „z własnego ogródka”. Będą to wędzone ryby, naturalne soki, chleb wytwarzany w sposób tradycyjny, nabiał, owoce i warzywa. Stawiamy na tradycję, ekologię i wysoką jakość! Na wycieczki zapraszamy turystów z całej Polski!

Jesteście stosunkowo młodą fundacją. Powiedzcie skąd pomysł na działalność biznesową?

Barbara: Rzeczywiście, formalnie Fundacja powołana została w marcu tego roku, jednak wszystkie osoby zaangażowane w projekt od 2011 roku pracują z grupą rolników i rybaków z Beskidu Śląskiego, którzy są jednocześnie członkami Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina. W ramach współpracy z drobnymi rolnikami i rybakami prowadzone były liczne szkolenia, mające na celu zwiększenie wiedzy i kompetencji tych osób, poszukiwania źródeł finansowania rozwoju ich gospodarstw oraz wiele innych działań zmierzających do poprawy jakości życia społeczności lokalnej.

Malwina: Bliska współpraca z producentami żywności z rejonu Beskidu Śląskiego, pozwoliła zidentyfikować kluczowe problemy tej grupy. Jednym z wyzwań jest zbyt płodów rolnych, dotarcie do szerszego rynku. Powołując internetową giełdę Fundacja chce odpowiedzieć na ten problem. Jest to innowacyjny pomysł i jedyna taka inicjatywa na obszarze Województwa Śląskiego. Ale naszą misją jest też promocja regionu i wsparcie gospodarstw w ewoluowaniu w kierunku rekreacyjno-turystycznym, co pozwoli na tworzenie nowych miejsc pracy. Pragniemy by Bielska Kraina rozwijała się w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska i zasobów naturalnych.

Jakie są osobiste motywacje, które skłoniły członków zespołu Bielskiej Krainy do uruchomienia przedsiębiorstwa?

Barbara: Pomysłodawcą i fundatorem Fundacji Eko Bielska Kraina jest Pan Zdzisław Bylok, Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina, także właściciel gospodarstwa rybackiego. Pan Zdzisław od lat działa na rzecz rozwoju regionu i promocji zdrowego stylu życia, odżywiania się opartego na świeżych produktach pochodzących prosto z gospodarstw.

Karolina: Pracując w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina poznałyśmy wielu ludzi z pasją, takich jak Pan Zdzisław. Pasja okazuje się kluczowa, gdy mimo ogromnego nakładu pracy działalność gospodarstwa nie przynosi dostatecznych zysków. Wywodzimy się także z rodzin, które od pokoleń zajmowały się rolą i pracę rolników znamy z autopsji - o tyle łatwiej przychodzi nam współpraca z nimi.

Jak wyobrażacie sobie potencjalnych klientów przedsiębiorstwa?

Malwina: Jeżeli chodzi o giełdę produktów rolnych chcemy docierać do osób, które tak jak my najwyżej cenią sobie jakość produktów. Niestety często jesteśmy tak zapracowani, że w natłoku codziennych obowiązków nie mamy czasu zastanowić się skąd pochodzą warzywa, które kupujemy w hipermarkecie. Oferowane przez Bielską Krainę produkty pochodzą z małych ekologicznych gospodarstw, pozbawione są konserwantów, wzmacniaczy, emulgatorów, przeciwutleniaczy. Ręczymy zatem za jakość produktów, a korzystanie z intuicyjnej, przejrzystej platformy umożliwi dokonanie zakupów bez wychodzenia z domu. Dlatego też korzystanie z portalu może być interesującym rozwiązaniem dla osób starszych, którym zaoferować możemy wsparcie w dokonaniu zamówienia przez internet. Do składania zamówień na produkty rolne i rybackie, zapraszamy również klientów instytucjonalnych, czy firmy cateringowe, z którymi wejść możemy w długofalową współpracę.

Barbara: Drugim filarem działalności przedsiębiorstwa jest kompleksowa organizacja grupowych wycieczek w rejonie Bielskiej Krainy. Beskid Śląski i jego okolice, to idealne miejsce dla osób, które chcą spędzić wolny czas z dala od dużych miast i aglomeracji. To miejsce także dla tych, którzy z jednej strony szukają ciszy i spokoju, z drugiej zaś możliwości aktywnego wypoczynku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przygotowaliśmy siedem produktów turystycznych, które w mniejszym lub większym stopniu koncentrują są wokół tradycji i kuchni regionu, zagadnień ekologicznych i edukacji, aktywnych formach spędzania czasu, czy zdrowego stylu życia. To oferta którą zainteresować chcemy placówki oświatowe i instytucje, takie jak organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, czy firmy.

Czy możecie wskazać jakieś kluczowe momenty w rozwoju Waszego przedsiębiorstwa?

Karolina: Bardzo ważny był dla nas udział w konkursie na biznesplan organizowanym przez NESsT. Chociaż nasza współpraca to bardziej proces, bo programem inkubacji przedsiębiorstwo objęte będzie przez kilka kolejnych lat. W ramach konkursu uczestniczyłyśmy z Malwiną w szeregu szkoleń i warsztatów, poświęconych przygotowaniu biznes planu, stworzeniu modelu biznesowego, promocji i marketingu. Otrzymałyśmy od NESsT grant na badania rynku. Na tym etapie niezwykle istotna była weryfikacja wykonalności naszego planu, dzięki wsparciu ekspertów udało nam się zdefiniować główne cele społeczne jakie chcemy osiągać, a także poszerzyć ofertę przedsiębiorstwa o wycieczki.

Malwina: Konkurs NESsT udało nam się wygrać - Bielska Kraina znalazła się w gronie czterech organizacji, które uzyskały wsparcie finansowe na rozwój przedsiębiorstwa. W naszym przypadku było to 6 000 USD, dzięki którym jesteśmy w stanie ukończyć prace nad stroną internetową. W ramach inkubacji NESsT cały czas możemy liczyć na wsparcie zespołu organizacji i ekspertów Sieci Doradców Biznesowych NESsT, między innymi prawników Squire Patton Boggs. W maju natomiast, wraz z pozostałymi przedsiębiorstwami z polskiego portfolio NESsT, uczestniczyć będziemy w kolejnym szkoleniu, które obejmie m.in. zagadnienia zarządzania, marketingu, sprzedaży i negocjacji. Tego typu wsparcie jest dla nas bardzo ważne, ciągle uczymy się jak efektywnie realizować nasz biznesplan i osiągać zamierzone cele społeczne.

Jak widzicie główne wyzwania dla rozwoju Bielskiej Krainy?

Malwina: Na pewno promocja naszego przedsiębiorstwa wymagać będzie sporych nakładów finansowych. Obecnie bazujemy na dofinansowaniu NESsT i środkach własnych, jednak chcemy starać się też o granty z funduszy krajowych i unijnych. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, stabilność finansową przedsiębiorstwo będzie w stanie uzyskać za trzy lata.

Barbara: W sukcesie naszego przedsiębiorstwa ważna będzie też zmiana podejścia konsumentów, którzy często nie są przyzwyczajeni, bądź nie mają zaufania do zakupu produktów spożywczych przez internet. Chcemy ich przekonać, że Bielska Kraina oferuje najwyższej jakości produkty, zdrowe i ekologiczne. Natomiast robiąc u nas zakupy klienci wspierają drobnych rolników i rybaków, stwarzając im możliwość osiągania stabilnego dochodu.

Jakie macie dalsze plany? Jak chcecie by przedsiębiorstwo wyglądało za 5 lat?

Karolina: Chcemy aby oferta sklepu internetowego dostępna była także dla mieszkańców środkowej i południowej Polski. Natomiast wycieczki turystyczne w regionie organizować będziemy również dla klientów z zagranicy.

Barbara: W nasze przedsiębiorstwo społeczne chcemy włączać coraz szerszą grupę drobnych rolników i rybaków z Beskidu Ślaskiego i okolic, oferując tym samym szeroką gamę produktów spożywczych i usług turystycznych o najwyższej jakości. Dodatkowo chciałybyśmy stworzyć punkt sprzedaży – kiosk z ekologicznymi artykułami rolno-spożywczymi z naszego regionu.

Podsumowując, jak i gdzie można Was znaleźć?

Malwina: 24 kwietnia wystartowała nasza strona internetowa, gdzie składać można zamówienia - adres to ekobielskakraina.pl. Zapraszamy też do śledzenia nas na facebooku!

Z zespołem Fundacji Eko Bielska Kraina rozmawiała Gabriela Cichowicz.

Foto: Fundacja Eko Bielska Kraina