Szkolenia online i różnorodność odpowiedziami na kryzys!

Nowa odsłona programu NESsT Empowers zapewnia umiejętności IT i łączy z rynkiem pracy młode osoby zagrożone wykluczeniem oraz kobiety z grupy wiekowej 45+.

Dzięki wsparciu J.P. Morgan, NESsT rozpoczyna kolejną edycję programu Empowers, którego celem jest zwiększenie dostępu do szkoleń online, które zapewnią pracę dla młodych osób i kobiet w Polsce. Program Empowers jest wspierany także przez Alstom, BNY Mellon, Credit Suisse, Fossil i Google.org.

O programie NESsT EMPOWERS

Program, łączący przedsiębiorstwa społeczne, duże firmy oraz osoby poszukujące pracy, ma na celu wdrażanie dobrych praktyk, prowadzących do stworzenia skutecznego systemu szkoleń ułatwiających zatrudnienie różnych grup społecznych na rynku pracy. To wyzwanie stało się jeszcze ważniejsze w obliczu kryzysu, z którym w tych dniach mierzy się świat.

Jednym z uczestników programu jest Fundacja Możesz ITy - przedsiębiorstwo społeczne założone przez Szkołę IT Coders Lab – które uczy programowania wychowanków domów dziecka i młodzież wychodzącą z pieczy zastępczej. Przygotowuje ich tym samym do rozpoczęcia kariery w branży nowych technologii w Polsce.

Ola, uczestniczka programu Możesz ITy.

Ola, uczestniczka programu Możesz ITy.

Jestem przykładem tego, że nie ma rzeczy niemożliwych. Z małą pomocą, możemy dużo osiągnąć! Dzięki programowi zdobyłam wiarę w siebie i przekonanie, że mogę odnieść sukces
— Ola, absolwentka kursu Możesz ITy.
Karolina Gadalska, Koordynator Fundacji MożeszITy

Karolina Gadalska, Koordynator Fundacji MożeszITy

W ciągu ostatnich kilku lat NESsT zidentyfikował trzy kluczowe trendy na polskim rynku pracy:

  • Pomimo spadku bezrobocia w ostatnich latach znalezienie dobrze płatnej, stabilnej pracy jest przede wszystkim wyzwaniem dla młodych osób i dorosłych kobiet. Co więcej, kobiety stanowią grupę najbardziej zagrożoną rosnącym deficytem systemu emerytalnego

  • Sektor IT w Polsce potrzebuje ok. 250 tys. osób rocznie, a co drugi menadżer, zajmujący się rekrutacją przyznaje, że znalezienie wykwalifikowanego pracownika w branży IT to duże wyzwanie

  • Co raz więcej pracodawców oraz psychologów behawioralnych na świecie jest zgodnych co do tego, że różnorodność w miejscu pracy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na większą efektywność, innowacyjność i kreatywność firm.

Zidentyfikowanie tych trzech trendów wpłynęło na ostateczny kształt programu. Jednak najbardziej ekscytującym elementem NESsT Empowers jest entuzjazm przedsiębiorców społecznych, dużych firm, inwestorów i młodych ludzi w Polsce do współpracy w celu odblokowania najważniejszego źródła przewagi konkurencyjnej dla biznesu, jakim są talenty.

Rośnie świadomość korzyści wynikających z tworzenia różnorodnych i inkluzywnych miejsc pracy. Chociaż początkowo impuls dla tych działań wypływał z idei sprawiedliwości społecznej, to z czasem firmy dostrzegły w inkluzywności i różnorodności źródło przewagi konkurencyjnej, a w szczególności kluczowy czynnik wzrostu
— McKinsey & Company: Delivering Through Diversity

NESsT Empowers wspiera młodych ludzi, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, nie mieli możliwości otrzymania właściwego wykształcenia, osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi i / lub intelektualnymi, jak również osoby podejmujące nisko płatne i mało stabilne prace, zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach.

Rzeczywistość często jest taka, że ​​młode osoby i kobiety podejmują pracę poniżej swoich kwalifikacji czy umiejętności bez możliwości rozwoju. Sytuacja ta uniemożliwia nie tylko wykorzystanie pełnego potencjału tych pracowników czy osiągnięcie niezależności finansowej, ale także pozostawia wiele niewykorzystanych talentów w całym kraju.

Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT w Polsce stale rośnie, dlatego też NESsT i jego przedsiębiorstwa społeczne będą zapewniać kobietom rozwój umiejętności potrzebnych na rynku pracy jutra. Program ma docierać zarówno do młodych matek z terenów wiejskich, jak i z miast, a także do kobiet z grupy 45+, chcących podwyższyć swoje kwalifikacje. Partnerami NESsT w tym obszarze jest Future Collars i Fundacja Mamo Pracuj.

„Chcąc wspierać wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu w naszych społecznościach, konieczne jest zdobycie odpowiednich umiejętności, pozwalających uzyskać dostęp do wysokiej jakości miejsc pracy. Zwiększenie liczby osób z kompetencjami umożliwiającymi odniesienie sukcesu na rynku pracy ma kluczowe znaczenie dla zaangażowania J.P. Morgan w działania na rzecz ludzi i społeczności zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Cieszymy się, że możemy wspierać NESsT w tej inicjatywie, której celem jest zapewnienie niezbędnych kwalifikacji i zwiększenie możliwości zatrudnienia młodych ludzi.” – powiedział Steven Cohen, dyrektor zarządzający Centrum Korporacyjnego J.P. Morgan w Warszawie.

Poza wsparciem ze strony J.P. Morgan, NESsT cieszy się z zaangażowania innych Partnerów, takich jak: Alstom, BNY Mellon, Fossil, Credit Suisse i Google.org. Współpraca wszystkich pozwoli na wprowadzenie w życie zmian i udowodnienie korzyści biznesowych z wdrożenia zasad różnorodności w rekrutacji talentów.

NESsT Empowers będzie odgrywać kluczową rolę zarówno w poprawie jakości życia młodych ludzi i kobiet, jak i w kształtowaniu przyszłości polskiej branży IT
— Nicole Etchart, współzałożycielka i Prezeska NESsT