Fundusz Stypendialny Future Collars - jak zbudować Różnorodność w branży IT

W odpowiedzi na narastające wyzwania, które w ostatnim roku pojawiały się na rynku pracy, Future Collars - nowoczesna szkoła programowania i kompetencji cyfrowych online, wraz z partnerami powołała Fundusz Stypendialny Różnorodność w IT. Celem funduszu jest wyrównywanie szans i zapewnianie równego dostępu do wiedzy i rozwoju osobom, które z przyczyn od nich niezależnych często nie mogą sobie pozwolić na opłacenie szkolenia. Fundusz przeznaczony jest dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, np. osoby z niepełnosprawnościami, młodzież zagrożona wykluczeniem, kobiety przebywające na urlopach wychowawczych, uchodźcy, przedstawiciele grupy LGBTQ+, opiekunowie osób zależnych czy osoby, które utraciły zatrudnienie w wyniku pandemii COVID-19.

Brak różnorodności w branży IT to kolejne wyzwanie, na które odpowiedzią jest powołanie funduszu. Według Badania Społeczności IT przeprowadzonego przez Bulldogjobs, środowisko IT w Polsce jest w dalszym ciągu zdominowane przez mężczyzn. W 2020 roku kobiety stanowiły zaledwie 14 proc. pracowników tej branży.

Zdecydowałyśmy się na powołanie funduszu, ponieważ wierzymy, że da on szansę na zdobycie kompetencji cyfrowych oraz wzmocni pozycję na rynku pracy tych osób, które na co dzień mierzą się z problemem nierównego dostępu do nauki. Budowanie świata równych szans jest dla nas niezwykle ważne i mamy nadzieję, że wpływamy na ten proces poprzez zapewnianie wsparcia finansowego, merytorycznego, mentoringowego i edukacyjnego. Zdajemy sobie również sprawę, że różnorodność w zespołach projektowych stanowi ogromną siłę dla biznesu. Umożliwia tworzenie produktów i usług dostosowanych do potrzeb wszystkich użytkowników, co w konsekwencji przekłada się na sukces biznesu .
— Joanna Pruszyńska-Witkowska i Beata Jarosz, założycielki Future Collars
Różnorodność w IT (1).jpg

Fundusz zapewnia dodatkowo udział w trzymiesięcznym programie mentoringowym oraz lekcje języka angielskiego dedykowane branży IT. Każdy stypendysta po zakończeniu kursu otrzyma certyfikat i niezbędne wsparcie w rekrutacji oraz procesie poszukiwania pracy gwarantowane przez ekspertów Future Collars. Ważnym elementem udziału w funduszu jest zaangażowanie społeczne beneficjenta, który po otrzymaniu certyfikatu będzie zobowiązany do odbycia wolontariatu i pomocy innym w wejściu do branży oraz zdobywaniu nowych kompetencji. W ramach funduszy stypendialnego dostępne są do wyboru następujące kursy: Tester Oprogramowania, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer. Dzięki wsparciu finansowemu partnerów programu: Future Collars, Santander, Ten Square Games oraz NESsT, stypendyści będą zobowiązani do opłacenia jedynie 10% kosztów bootcampu, a resztę pokryje stypendium.

W NESsT szukamy innowacyjnych pomysłów, które mają największą szansę na trwałe w czasie rozwiązania problemów społecznych. Dlatego wspieramy i doradzamy biznesom z jasną misją społeczną, takim jak Future Collars. Z tego samego powodu bliskie są nam mechanizmy, jak te zaprojektowane w Funduszu stypendialnym “Różnorodność w IT”. Osoby o niskich dochodach i zagrożone wykluczeniem, które będą mogły podnieść swoje kwalifikacje zawodowe dzięki Funduszowi, w przyszłości - jako mentorzy - pomogą w procesie zmiany kolejnym stypendystom.
— Filip Wadowski, Dyrektor NESsT Poland

Do Funduszu Różnorodność w IT można aplikować do środy, 23 czerwca używając tego linku